czwartek, 27 czerwca 2013
dynamiczny rozwój dzieci
piątek, 21 czerwca 2013
jak karmić dzieci?
Poznawanie przez małe dziecko nowych smaków może być zajęciem tyleż dla niego fascynującym, co frustrującym. Niektóre dzieci mają problemy z regularnym jedzeniem, czy ze spożywaniem określonych dań. Częstym dylematem mam jest też problem określenia dla małego dziecka pory karmienia. Jeśli czas spożywania poszczególnych posiłków jest rozregulowany, to samo dzieje się z systemem trawiennym dziecka i z odczuwaniem łaknienia. Człowiek powinien przyjmować posiłki co 3-4 godziny. Niemowlaki należy karmić częściej, w momencie, gdy komunikują one głód, co robią wyraźnie poprzez płacz. Wraz z rośnięciem dzieci warto rozpocząć wprowadzanie stałych form spożywania pełnowartościowych posiłków, których wielkość jest dostosowana do potrzeb dziecka. Wprowadzenie określonego czasu stworzy nawyk jedzenia o danej porze, a więc i przyzwyczai dziecko do odczuwania wówczas głodu i zachęci do racjonalnego spożywania jedzenia. Karmienie poza tymi przedziałami czasowymi, jak również przekarmianie dzieciaka, może prowadzić do niezdrowych nawyków odżywiania lub niechęci do jedzenia.
Na jakie kwestie należy zwracać uwagę, aby wybór prywatnego przedszkola był trafny?
Wszyscy wiemy, jak trudno dzisiaj o miejsce w przedszkolu państwowym. Poza tym, prywatnie działające placówki, mają zwykle lepszą ofertę programową. Jednym z przykładów, jest choćby nauczanie języków obcych. Dodatkowo, prywatne przedszkola, to cała masa zajęć dodatkowych, które stymulują rozwój dzieci w wieku przedszkolnym. By znaleźć dobre prywatne przedszkole, trzeba się pokusić o zebranie sporej dawki informacji. Przede wszystkim, chodzi o zorientowanie się w ofertowych propozycjach tych miejsc. Gdy wytypujemy już opcje, nad którymi się zastanawiamy, można pójść krok dalej. W tym celu, przydaje się dostęp do sieci Web. W Internecie bowiem, możemy znaleźć masę opinii i przydatnych wskazówek od innych rodziców. Wystarczy tylko, że wpiszemy sobie w Google hasło przedszkole w Gdyni, a na końcu dodamy, choć nieobowiązkowo słowo „opinie”. Dzięki sprawdzeniu wpisów na forach, a także innych informacyjnych źródeł, możemy mieć stuprocentową pewność, że dokonaliśmy słusznego wyboru. To ważne, jeśli chodzi o dobro naszych dzieci.
czwartek, 6 czerwca 2013
Jak porozumiewają się ze światem niemowlaki?
Niemowlaki porozumiewają się ze światem przede wszystkim za pomocą płaczu. Tym sposobem wyrażają swoje niezadowolenie, złość, smutek, czy ogólnie rzecz ujmując – frustrację. Właściwe w takiej sytuacji jest sprawdzenie, czy wszystkie podstawowe potrzeby zostały spełnione, tzn. czy dziecku jest wystarczająco ciepło, czy jest nakarmione, czy odczuwa ból, czy należy zmienić pieluchę itd. Co jednak oznacza płacz dziecka starszego, np. dwuletniego? Jego źródłem wciąż jest przede wszystkim niezadowolenie, jednak o nieco innym, bardziej subtelnym źródle niż w przypadku dzieci młodszych. Starsze może stosować płacz jak różne, określone funkcje, jak choćby walkę z poczuciem samotności, a więc – zwrócenie uwagi rodziców. Nie zawsze jest to właściwa metoda pozyskania tej uwagi, jednak gwarantuje przynajmniej chwilowe zainteresowanie. Inną przyczyną płaczu, obok niezaspokojenia podstawowych potrzeb, jest manipulowanie zachowaniem dorosłych. Jest to nieświadoma forma, nie wynikająca z podstępnej natury małego człowieka, ale z wcześniejszych doświadczeń – sytuacji, gdy podczas płaczu dziecko dostawało to, czego wcześniej nie udało mu się uzyskać, np. drogą zabawkę. Choć łzy kojarzone są ze smutkiem, nie zawsze są jego wyrazem, o czym warto w przypadku dzieci pamiętać.
płaskie stopy u dzieci
Płaskostopie to najczęstsza deformacja stóp u dzieci i
dorosłych. Stopa od wewnętrznej strony posiada niewielkie wcięcie,
dzięki temu bez trudu możemy chodzić po nierównym podłożu, a kość
piętowa nie ulega deformacji. Jeżeli wgłębienia brakuje stopa opiera się
na drobnych kostkach śródstopia, które są zbyt słabe, aby udźwignąć
ciężar całego ciała. Deformacja postępuje, a chory narażony jest na
powstawanie żylaków i deformacje kręgosłupa. U małych dzieci
korekta zdeformowanych stóp jest możliwa. W zasadzie wystarczą do tego
odpowiednie ćwiczenia, najlepsze i chętnie przez dzieci wykonywane, to
podnoszenie woreczka wypełnionego piaskiem lub grochem palcami od nóg,
można również przeciągać cienką linkę palcami nóg. Te ćwiczenia mają na
celu wzmocnienie mięśni śródstopia po ta aby w przyszłości mogły
utrzymać stopę w prawidłowej pozycji. W przypadku płaskostopia
lekarze zalecają noszenie wkładek ortopedycznych, należy jednak
pamiętać, że wkładki nie leczą, są tylko po to aby w czasie chodzenie
nie deformować jeszcze bardziej małych stóp.
Subskrybuj:
Posty (Atom)