Ważna kwestią związaną z rozwojem dziecka uczęszczającego do żłobka jest wspieranie samodzielności. Pomyłką, którą może popełnić opiekun, jest wyręczanie dziecka, które próbuje coś zrobić.
Dotyczy to także nauki mówienia – przerywanie maluchowi i żądanie, by powtarzał jakieś słowo, aż wymówi je poprawnie, wbrew pozorom nie jest najlepszym sposobem na naukę. Nie wyręczaj też dziecka i nie pokazuj mu, że pewne rzeczy można wykonać lepiej, to bowiem je tylko zniechęca – uzyskuje następujący komunikat: „cokolwiek zrobisz, nie będzie to wystarczająco dobre i zawsze będzie ktoś, kto zrobi to znacznie lepiej”. Z czasem dziecko przestałoby wykazywać inicjatywę, ta bowiem kojarzyłaby się jedynie z upokorzeniem. Podobny efekt można zyskać przez porównywanie malucha z rówieśnikami i krytykę. Najlepszym systemem nauki jest nagradzanie dziecka za pożądane zachowania poprzez pochwałę. Wówczas poczucie dumy staje się najlepszą motywacją.
piątek, 28 listopada 2014
czwartek, 13 listopada 2014
czas spędzany w żłobku
Przebywanie w żłobku to nie tylko czas czekania na rodzica, który spędza się na zabawie, ale też okazja do nauki. W atrakcyjny sposób można ćwiczyć z maluchami mowę. Doskonałym sposobem na wspomaganie jej rozwoju jest nazywanie otoczenia malucha. Może się to odbywać poprzez wskazywanie konkretnych przedmiotów i wyraźne wymawianie ich nazwy, choć równie skutecznym sposobem jest czytanie książeczek dla dzieci i komentowanie znajdujących się w nich obrazków.
Dziecko uczy się w ten sposób nie tylko konkretnych słów, ale rozpoznawania i takiego komunikowania się, które jest dla niego możliwe, na przykład poprzez reagowanie na widok narysowanej krowy dźwiękiem „muuu”. Takie próby porozumiewania się zazwyczaj spotykają się z pozytywną reakcją otoczenia, co dla dziecka jest nagrodą samą w sobie. Inny sposób nauki to gimnastyka, która może przynieść nie tylko pożytek, ale też wiele radości – dotykanie językiem brody i nosa, nabieranie i wydmuchiwanie powietrza, a także wspólne robienie śmiesznych min to dla dziecka świetne ćwiczenie.
![]() |
wspólne czytanie i oglądanie książek |
![]() |
krówka robi muuuu |
wtorek, 4 listopada 2014
rozwój motoryki dziecka
Rozwój motoryczny dziecka odbywa się naturalnie, warto jednak go wspomagać. Pokonywanie kolejnych kroków zależne jest od gotowości dziecka do ich wykonania, tylko wówczas bowiem możliwe będzie zdobywanie kolejnych osiągnięć, obserwowanie rezultatów i, w konsekwencji, radość z wykonywanych czynności.
Opanowanie kolejnych umiejętności pozytywnie wpływa na poczucie pewności siebie, a także na zadowolenie. Dziecko, które coraz więcej umie, czuje satysfakcję, nierzadko też zyskuje uznanie w oczach opiekunów i rówieśników, co stanowi dodatkową motywację.
Ćwiczenia same w sobie są źródłem satysfakcji, pozwalają bowiem wyładować energię, ale też dostarczają nowych bodźców, co wiąże się z zaciekawieniem. Ćwiczenia powinny być dostosowane do wieku dziecka.
Przykładowo, maluch między szóstym a dwunastym miesiącem życia wymaga stałej obecności dorosłego, ale można z nim ćwiczyć przewracanie się z boku na bok i z pleców na brzuszek, siadanie przy podporze, stawianie pierwszych kroków i samodzielne stanie.
Subskrybuj:
Posty (Atom)