piątek, 29 marca 2013

przykładowe zabawy dla 7-latków

  • Pająk i muszki. Spośród uczestników zabawy jeden zostaje wybrany do roli pająka, reszta gości to muszki, które biegają wokół niego. Zadaniem pająka jest rozszerzyć swoją sieć i złapać po kolei wszystkie muszki (każda kolejna złapana osoba przyłącza się do sieci i razem z pająkiem i pozostałymi złapanymi próbuje uchwycić następną muszkę). Uczestnik, który zostanie złapany jako ostatni, wygrywa zabawę. Gwarancja ostrej rywalizacji! 
  • Zaczarowane pudełko. Uczestnicy siadają w kole i kiedy w tle słychać muzykę, przekazują sobie z ręki do ręki kolorowe pudełko. Kiedy muzyka przestaje grać, osoba, u której pudełko się zatrzymało, musi wylosować jedno zadanie i wykonać je (np. „zrób pięć przysiadów”, „zaśpiewaj ulubioną piosenkę”, „podaj rękę wszystkim gościom”, „zrób pięć pajacyków”, „powiedz, co lubisz jeść najbardziej” itd. – zadania mają być łatwe do wykonania i przyjemne). Każda osoba, która wykonała zadanie, opuszcza koło po to, żeby każdy z uczestników mógł się wykazać w tej grze. Gwarancja kreatywnej zabawy! 
  • Gorące krzesła. Uczestnicy ustawiają krzesła w kształcie koła (siedzeniami do zewnątrz), zawsze o jedno mniej niż liczba uczestników (czyli np. 14 dzieci = 13 krzeseł) i poruszają się w rytm muzyki możliwie blisko nich (ale ciągle muszą być w ruchu, nie można „okupować” jednego miejsca). Kiedy muzyka przestaje grać, każdy musi szybko znaleźć dla siebie krzesło. Odpada osoba, która nie zdążyła nigdzie usiąść – gra trwa do momentu wyłonienia zwycięzcy. Gwarancja porcji śmiechu podczas zabawy! 
  • Głuchy telefon. Uczestnicy zasiadają w kole. Jeden z uczestników wymyśla jakieś 2-3-wyrazowe hasło, które przekazuje dalej na ucho kolejnej osobie (w kierunku zgodnym ze wskazówkami zegara). Przekazując hasło jakiejś osobie, nie można powtarzać drugi raz – liczy się to, by przekazała dalej to, co usłyszała w pierwszej kolejności. Ostatnia osoba wypowiada na głos usłyszaną frazę – porównuje się ją z hasłem pierwotnym, zazwyczaj kończy się to salwą śmiechu ze strony uczestników, ponieważ hasła przeważnie diametralnie się od siebie różnią. Gwarancja rozrywki podczas zabawy! 

piątek, 15 marca 2013

za małe buty...

Zakup butów dla dziecka to problem dla rodziców malucha. Układ kostny dziecka jest stosunkowo miękki (aby umożliwić wzrastanie) i nie w pełni ukształtowany, więc jest bardzo podatny na uszkodzenia. Dotyczy to zarówno kręgosłupa jak i stóp oraz pozostałych stawów. Przed zakupem pierwszych butów warto sprawdzić, czy dziecko nie ma jakichś drobnych deformacji. Najczęściej spotykaną wadą jest płaskostopie, łatwo to zauważyć, bowiem w trakcie chodzenia maluch układa stopy do wewnątrz. Jeżeli dziecko ma zdrowe stopy to przez nieodpowiednie obuwie mogą powstać deformacje, które doskwierają do końca życia. Buty dziecka powinny przede wszystkim przytrzymywać staw skokowy, utrzymywać prosto piętę i oczywiście, jeżeli są pełne posiadać trochę luzu. Stopy dziecka rosną szybko, więc konieczna jest częsta zmiana obuwia, bowiem nie wskazane jest zakładanie dziecku zbyt dużych butów, jeżeli są to kozaczki to przestrzeń wypełni gruba skarpeta, ale w butach całorocznych może dojść do otarcia, a w skrajnych przypadkach do deformacji stopy.

piątek, 8 marca 2013

Próchnica u dzieci



Dzieciom zęby wybijają się po pierwszym roku życia. To są zęby mleczne, które w wieku siedmiu – dziewięciu lat wypadają, a na ich miejscu wyrastają nowe stałe zęby. Mleczne zęby są zdecydowanie słabsze od stałych, a ponieważ dzieci uwielbiają słodycze to i zęby mleczne łatwo ulegają uszkodzeniu. Próchnica to najczęstsza choroba zębów, również tych mlecznych. Rodzice często nieświadomi zagrożenia, bagatelizują próchnicę mlecznych zębów, bo przecież dziecko po wypadnięciu ząbka problem zniknie? Tak niestety nie jest. Ząb po wypadnięciu zostawia podłoże swemu następcy i jeżeli będzie uszkodzony przez próchnicę, to i podłoże będzie tym schorzeniem obciążone. Z tego powodu wyrastający stały ząb niemal od zarania jest zagrożony próchnicą, a jego szkliwo szybciej ulega uszkodzeniu. Dlatego bardzo ważna jest opieka nad dziecięcymi zębami. Poza codzienną higieną jamy ustnej zaleca się kontrolne wizyty u stomatologa i w razie potrzeby, odpowiednie leczenie. Dzięki temu dziecko uniknie problemów stomatologicznych w przyszłości.