poniedziałek, 26 stycznia 2015

Jak odstawić maluszka od smoczka?

Rozstanie ze smoczkiem nigdy nie jest łatwe, ani dla dziecka ani dla rodziców. Jednak nie należy odwlekać tego momentu, ponieważ może nieść ze sobą przykre skutki. Jeśli Twoje dziecko ma rok lub dwa i wciąż zdarza mu się uspokajać się przy pomocy smoczka to jak najszybciej powinno się tego zaniechać. Najlepszym momentem bowiem na jego odrzucenie jest już 4-5 miesiąc życia dziecka zanim naturalny odruch ssania zmieni się w nawyk. Jeśli przegapiliśmy ten moment to smok stał się dla dziecka przyjemnością i nie zrezygnuje z niej tak chętnie. A długie korzystanie z niego może doprowadzić u pociech do zaburzeń rozwoju mowy, nie wspominając o bakteriach jakie maluch wkłada sobie wraz z nim do buzi, które nie znikną mimo częstego parzenia go. Przy odstawieniu smoczka u większego dziecka, należy go schować, aby nie był w zasięgu ręki malucha. Przy zasypianiu powinniśmy śpiewać mu kołysanki, kołysać go w ramionach, aby odwrócić uwagę od smoka, o którym maluch musi zapomnieć. Najtrudniejsze jest pierwszych kilka dni, po których pociecha przestanie się dopominać o swojego smoczka.

środa, 14 stycznia 2015

posłać dziecko do żłobka czy nie?

Rodzicowi lub opiekunowi, który waha się przed posłaniem malca do żłobka, warto przedstawić korzyści, jakie dzieci wynoszą z przebywania w takiej placówce. Przede wszystkim maluch rozwija swoje umiejętności społeczne – pójście do żłobka to przyśpieszona socjalizacja, która w przyszłości zaowocuje. Dziecko w żłobku prędzej uczy się życia w grupie i praw nią rządzących. Przekłada się to także na umiejętność współpracy z innymi i otwartość na drugiego człowieka. Jednocześnie jednak uczęszczanie do żłobka to większa samodzielność.


Zazwyczaj na kilka dzieci przypada jeden opiekun, nie brakuje więc osoby, która będzie reagować na każdy, nawet najdrobniejszy problem dziecka. Aby opisywane zmiany stały się widoczne u malucha, musi oczywiście minąć trochę czasu – dziecko potrzebuje czasu i przestrzeni do nauki i zrozumienia pewnych zasad. Warto przeczekać więc początkowe trudności i obserwować pozytywny wpływ żłobka na rozwój dziecka.