czwartek, 23 maja 2013
kolki u niemowlaków
Kolka to najczęstsza dolegliwość męcząca niemowlaki. Przyczyny kolki są różne, przede wszystkim jest to pokarm i jego nieprawidłowe ułożenie. Do pewnego okresu życie dziecko jest karmione mlekiem matki lub wyprodukowanym specjalnie dla potrzeb niemowląt. Jednak z upływem czasu pokarm trzeba zmienić i urozmaicić. Organizm malucha nie od razu przestawia się na gotowane jedzenie i stąd pojawienie się kolki. Aby zaradzić bólom kolkowym należy podać dziecku herbatkę z kopru włoskiego lub rumianku. Ważne jest również aby po najedzeniu, podobnie jak w przypadku czkawki, ułożyć dziecko w pozycji pionowej i poczekać na strawienia pokarmu. Jeżeli ból nie ustaje można wykonać delikatny masaż brzuszka, kolistym ruchami, odwrotnie do wskazówek zegara, ruchy przeciwne mogą wywołać u dziecka silną biegunkę i nawet doprowadzić do odwodnienie. Gdy ból jest dokuczliwy i dziecko płacze, mimo podjętych zabiegów, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, bowiem przyczyną może być nietolerancja pokarmowa lub inne schorzenie.
środa, 15 maja 2013
Alergie u dzieci
Alergia to co raz powszechniejsza dolegliwość, która utrudnia normalne życie zarówno dzieciom jak i ich rodzicom. Alergii nie należy lekceważyć, bowiem nieleczona może prowadzić do poważnych komplikacji w późniejszym życiu, skutkiem alergii może być astma, zapalenie spojówek, a także uszkodzenie narządów wewnętrznych przy alergii pokarmowej. W zasadzie rozróżniamy dwa rodzaje alergii: jest to pokarmowa i kontaktowa. Pokarmowa występuje po spożyciu posiłku zawierającego uczulający składnik. Natomiast kontaktowa występuje przy zewnętrznym kontakcie z alergenem. Człowiek może być uczulony niemal na wszystko. Jednak należy sobie uświadomić, że alergia jest nieuleczalna. Na szczęście dzisiejsza medycyna potrafi pomóc alergikom. Jeżeli u dziecka zauważymy wysypkę, lub katar, który pojawia się niespodziewanie i niespodziewanie znika to warto wykonać testy alergiczne, jest to zabieg bezbolesny i nieinwazyjny. Po znalezieniu alergenu można dziecko odczulić i problem zniknie, jednak zabieg odczulania trzeba co jakiś czas powtarzać.
piątek, 10 maja 2013
kiedy zacząć uczyć dziecko czytać?
Nauka czytania to męcząca czynność zarówno dla rodziców jak i dzieci. Dziecko zafascynowane płynnym czytaniem przez nas bajek, sądzi, że to bardzo łatwa umiejętność. Jednak zderzenie z rzeczywistością okazuje się bardzo bolesne. Litery czytane pojedynczo stają się niewyraźnym bełkotem. To bardzo stresuje dziecko, które po nieudanych próbach buntuje się i zniechęca do dalszej pracy. Taka postawa irytuje rodziców i powstaje błędne koło. Jeżeli chcemy uniknąć koszmaru związanego z nauką czytania najlepiej naukę rozpocząć na etapie przedszkola. Dziecko podczas czytania bajki może usiąść obok rodzica i zapoznać się z literami i pojedynczymi wyrazami. W tym czasie będzie to zabawa, a nie konieczność, więc łatwiej malucha do czytania namówimy. Następnym etapem nauki powinny być krótkie rymowane wierszyki lub komiksy. Nauka czytania polega na ciągłym powtarzaniu tekstu, chmurka z komiksowym tekstem będzie łatwiejsza do powtórzenia niż sekwencje z długich bajek. Najlepiej jak dziecko czyta w towarzystwie rodzica, może liczyć na jego pomoc i wsparcie.
Subskrybuj:
Posty (Atom)